YÖRESEL EL ÜRÜNLER İÇİN DESTEK DEVAM EDECEK
Haber
18 Ağustos 2021 - Çarşamba 08:20
 
YÖRESEL EL ÜRÜNLER İÇİN DESTEK DEVAM EDECEK
Çivril Belediyesi, Çivril’e ait yöresel el ürünlerinin unutulmaması ve yaşatılması için desteğe devam ediyor. Yöresel kıyafetli Gürpınar bebeği yapmayı öğrenen kadınlar ürünlerini sergiledi.
Kültür Haberi
YÖRESEL EL ÜRÜNLER İÇİN DESTEK DEVAM EDECEK

Eski Hükümet konağında açılan müzede Çivril’e ait el ürünlerini sergileyen Çivril Belediyesi Gürpınar mahallesinde açılan bez bebek ve kilim sergisinin yaygınlaşması için çalışma başlattı.

 

İŞKUR, Halk Eğitim Merkezi ve Çivril Belediyesi tarafından Gürpınar mahallesinde açılan bez bebek ve kilim kursu sona erdi. Mahallede yaşayan kadınların İŞKUR desteği ile yöresel bez bebek yapmayı öğrendiği kursa yaklaşık 30 kadın katıldı.

2 ay süren kurs sonunda Gürpınar yöresel kıyafetli bebek yapmayı öğrenen Gürpınarlı kadınlar yaptıkları bebek ve el ürünlerini sergiledi. Mahallede bulunan Sağlık ocağı lojmanında açılan sergi Belediye Başkanı Niyazi Vural’ın kestiği kurdele ile açıldı. Halk Eğitim ve Milli Eğitim Müdürü ile birlikte açılan sergiyi gezen başkan Vural mahalle kadınlarına destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Bölgede dokunan kilimler ile bilgi alan ve kilim tezgâhında bir süre kilim dokuyan başkan Vural yöreye ait kilim halı ve yöresel ürünlerin yaşatılması için Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kilim tezgâhı desteği sağlayacakları müjdesini verdi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Editör: Bülent Çakır
Etiketler: YÖRESEL, EL, ÜRÜNLER, İÇİN, DESTEK, DEVAM, EDECEK,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı