TÜTÜN’E ALTERNATİF KEKİK
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 10:17
 
TÜTÜN’E ALTERNATİF KEKİK
Özdemirci’de tütünden istediğini alamayan çiftçiler kekik ekimine başladı.
Yaşam Haberi
TÜTÜN’E ALTERNATİF KEKİK

Çivril’in kurak tarım merkezi Özdemirci’de üretici alternatif ürün arayışlarına devam ediyor. Daha önce Kinao ekimi yapılan bölgede çiftçiler bu yıl kekik ekimi yaptı. İlk etapta 24 hektar tarlada ekimi yapılan kekiğin bölgenin yeni ürünü olması bekleniyor.

 

Tütün ve kuru tarım ürünlerinin yetiştirildiği Özdemirci’de ilk defa kekik ekimi yapıldı. 24 hektar tarlaya dikilen kekikden yıllık 3,5 ton rekolte bekleniyor. Sulama imkânlarının diğer bölgelere göre daha az olduğunu belirten üreticiler “Özdemirci’de sulu tarım imkânı yok. Yıllardır bakliyat ve tahıl ekimi ile birlikte tütüncülük yaptık. Tütün emeği ve zahmeti fazla bir ürün bugün ekerseniz karşılığını bir yıl sonra hasatta alıyorsunuz. Kekik hem su istemeyen hem de yıllık hasadı yapılan bir ürün bu yıl diktik inşallah iki ya da üç yıl içinde ilk hasadımızı yapacağız. Dikim maliyetleri açısından tütüne göre şimdiden kardayız” dedi.

 

Çal ve Gözler bölgesinde üretimi yapılan kekik, son yıllarda Çivril’de Karalar, Gürpınar mahallelerinde üretici tarafından tercih edilerek ekimi yapılmaya başlandı.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: TÜTÜN’E, ALTERNATİF, KEKİK, ,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı