SON USTA ZAMANA DİRENİYOR
Haber
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 07:22
 
SON USTA ZAMANA DİRENİYOR
40 yıldır semercilik yapan Mehmet Akgün ilerleyen yaşına rağmen mesleğinin yaşaması için çalışıyor. Her gün çuvaldızla yeni semer diken Mehmet Akgün, eskiyen semerleri de tamir ediyor.
Yaşam Haberi
SON USTA ZAMANA DİRENİYOR

Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesi Güre köyünde yaşayan Mehmet Akgün (76) teknolojik gelişmeler ve makineleşme karşısında semercilik mesleğini yaşatmaya çalışıyor. 30 yaşında başladığı semercilik işini ilerleyen yaşına rağmen sürdüren Akgün ölmeden önce semercilik işini yeni çırak ve ustalara öğretmek istiyor.

 

Yük taşımacılığının hayvanlardan taşıtlara yönelmesinden sonra azalan hayvan sayısı ile birlikte unutulmaya yüz tutan semercilik mesleğini yaşatmaya çalışan Mehmet Akgün teknoloji ve makineleşmeye direniyor. Azalan talebe rağmen evinin altındaki 10 metrekarelik atölyesinde 40 yıldır semer yapan Akgün, köyün bozulan alet ve ekipmanlarının tamir işlerine de bakıyor. İnşaat ustalığı yaparken köyde bir komşusunun deforme olan semerini tamir ederek başladığı mesleği zamanla ilerleten ve tek işi haline getiren Mehmet Akgün 40 yıldır sadece semer yaparak geçimini sürdürüyor. 

 

Afyon, Uşak ve Denizli köylerinin ihtiyacına cevap veren tek usta

 

Daha önceleri yaptığı semerleri Sandıklı, Çivril, Banaz ve Hocalar ilçelerinin dağ köylerine götürüp satan Mehmet Akgün yaşının ilerlemesiyle artık semerleri atölyesine gelen toptancı ya da köylülere satıyor. Bir semeri 3 günde tamamlayan Mehmet Akgün “semerin saz otunu Çivril Gümüşsu’dan getirtiyorum. Kaş yaptığım ağaç kısmını ve üzerine geçirdiğimiz keçi derisini burada kendim temin ediyorum. Kaş yapımı bir gün, semerin otunu basmak derisini dikmek iki gün sürüyor, semeri tamamlamak toplam üç gün sürüyor ” dedi.  Daha önce Çivril, Banaz, Sandıklı ve Hocalar’ın köylerini dolaşarak semerlerini sattığını belirten Akgün “gençken köyleri gezer semerleri kendim satardım. Köylüyle birebir temas eder konuşur isteğe göre de yapardım. Köyler ne zaman geleceğimi bilir ona göre ihtiyacını ayarlardı. Şimdi yaşlandım köy köy gezmek zor oluyor. Dükkânıma gelen toptancı ya da köylüler beğendikleri semerlerden alıp gidiyorlar. Önceden satım çok olurdu şimdi ayda bir ya da iki semer ancak satılıyor. Köyler çok az kişide eşek kaldı. Her yer traktör oldu” dedi.

 

Hayvan sadece çobanlarda kaldı

 

Önceleri herkesin evinde bir yada iki eşek olduğunun altını çizen Mehmet Akgün “hayvan artık sadece çobanlarda var. Onlar da yaylıma giderken kullanıyor. Önceden her evde bir ya da iki eşek olurdu. Odun da onunla gelirdi, harman da, su da. Onun için herkesin semer ihtiyacı olurdu. Hayvan azaldıkça talep de azaldı. Çırak olsun meslek ölmesin istiyoruz ama hiç kimseye gel bu meslek altın bilezik, karın doyurur diyemiyoruz. Keşke birileri merak etse öğrense ve bu meslek unutulmasa “dedi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: SON, USTA, ZAMANA, DİRENİYOR,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html