MÜJDE! TEMİZ ENERJİ PELET YAKITI ARTIK ÇİVRİL’DE.
Haber
30 Ekim 2020 - Cuma 08:57
 
MÜJDE! TEMİZ ENERJİ PELET YAKITI ARTIK ÇİVRİL’DE.
Isparta Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Arı Pelet firması, sıkıştırılmış talaştan elde ettiği yeni nesil yakacak türü olan peleti Türkiye’nin bir çok il ve ilçesine gönderiyor. İhracat da yapan firma, bölgeye ciddi bir katkı sunuyor. Arı pelet havaların soğumaya başladığı şu günlerde sezon hazırlıklarını tamamladı.
Yaşam Haberi
MÜJDE! TEMİZ ENERJİ PELET YAKITI ARTIK ÇİVRİL’DE.

Isparta’da daha önce yapılmamış olan bir işe girişerek kömüre rakip olan pelet üretimi yapan firma faaliyetlerine geçen sene başladı. Çam talaşının sıkıştırılması ile ortaya çıkan PELET yeni bir yakacak türü.

 

Pelet Yakıtı birçok özelliği ile dikkat çekiyor. Doğa dostu olan yeni nesil yakacak türü 4350 kaloriye sahip. Çevre dostu olduğu için çevreyi kirletmiyor, zehirlenme riski bu yakacak türüyle tarih oluyor. En önemli özelliklerinden biri de kül oranı çok az olmasıdır.

 

Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve Arı Pelet ismi ile faaliyet gösteren firma, günde 15 ton pelet üretimi gerçekleştiriyor. Yaz boyunca üretimine devam edip stoklarını oluşturan Arı Pelet, yeni sezon ile birlikte farklı bölgelere ürün göndermeye başladı. Toplam 5.000 metre kare alana sahip tesis, kış dönemi nedeniyle üretim kapasitesini artırdı.

 

Kömürün kullanıldığı her yerde kullanılan Pelet Yakıtı hem konutlarda ısınma amaçlı, hem de sanayi sektöründe enerji amacıyla kullanılabiliyor. Pelet evde sobalarda, kalorifer kazanlarında, otellerde, sanayide, ekmek fırınlarında ister elle dolum yapılarak ister otomatik dolum sistemi ile rahatlıkla kullanılabilir.

Isparta’da üretilen pelet il geneli başta olmak Denizli – Burdur – Isparta Afyon’un ilçleri başta olmak üzere buraların yanı sıra Türkiye’nin farklı bölgeleriyle beraber Orta Doğu ülkelerine ihracat yapılıyor.

 

İŞLETMELER TERCİH EDİYOR

 

Isparta OSB’de bulunan fabrikada üretilen pelet, uzun yıllar önce kullanılan talaş sobalarının modern bir şekilde geri dönmesini sağlıyor. Geri dönüşüm ürününden elde edilen bu yakacak çevre dostu olduğu için duyarlı vatandaşlar ve çevre hassasiyeti olan firmalar ile özellikle buhar ve sıcak su üretimi ihtiyacı olan firmalar tarafından rağbet görüyor.

 

KULLANAN YÜZDE 100 MEMNUN - SİPARİŞLER KISA SÜREDE TESLİM

 

Peletin henüz çok bilinmediğini ifade eden Arı Pelet’in yetkilisi Musa Gürbüz “Pelet kömüre rakip olacak bir yakıt türü. Çevreci olmasından dolayı çok tercih ediliyor. Pelet yapımı için fabrikaya gelen çam talaşı önce kurutuyoruz. Presleyip kapsül haline getiriyoruz. Özel makinelerde sıkıştırılmış çam talaşlardan ortaya çıkan kapsül 6 mm boyutlarında ve belirli bir standarda sahip.  20 kilogramlık lamineli su geçirmez torbalara konulan pelet satışa sunuluyor. Daha sonra soğutup, nemini alıyoruz ve son olarak paketleyip satışa hazır hale getiriyoruz.

 

Firmamızın geliştirdiği ve özel olarak ürettiği Pelyak ızgarası sayesinde klasik kovalı sobalarda dahi bu ürünü rahatça kullanabilirsiniz. Klasik sobalarda kullanım sağlayan ve 2 ton pelet alan müşterilerimize bu pelyak ızgarasını hediye ediyoruz. Müşterilerimiz ayrıca n11.com sitesinden pelyak ızgarasını kolayca temin edebilirler. Pelet kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Peleti kullananlar yüzde 100 memnun kalıyor. Özellikle doğalgazın bulunmadığı ilçe merkezine uzak mahallelerde Pelet çok kullanılmaya başlandı. Kalorisi yüksek olduğu için diğer yakacaklardan daha fazla ısıtıyor. Kül oranı çok az 0,5 - 1 aralığındadır. Aynı zamanda duman oranı da çok az. Kömürün 75 ini yakıp 25’ini kül olarak geri alıyoruz ancak peletin 99’u yanıyor kül çıkmıyor. Günde yaklaşık 15 – 20 ton üretim yapıyoruz. Kış sezonu için tüm hazırlıklarımız tamam. Stoklarımızı doldurduk. Siparişleri kısa sürede ulaştırmak için hazırız. Talebe göre kapasitemizi arttırabiliyoruz. Peletin popülaritesi her geçen gün artıyor ancak şunu da belirtmekte fayda var; bu iş belirli kalite standartlarına sahip, özellikle yakması yasak olan MDF gibi ürünlerden elde edilen pelet kazanlara ciddi anlamda zarar veriyor. Yasak olan bu ürünler için aynı zamanda Çevre Bakanlığının ciddi yaptırımları mevcut. Bu bağlamda pelet alırken doğal ve katkısız olan ürünler tercih edilmeli, Doğal ve katkısız ürünlerle çalışan ve yeni nesil sistemler ile çalışan firmamız bu anlamda bölgenin en güçlü tedarikçisi konumundadır.” dedi.

Arı Pelet Adres: Süleyman Demirel OSB. 110. Cad. No / ISPARTA

Telefon: 0533 195 73 32 – www.aripelet.com

 

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: MÜJDE!, TEMİZ, ENERJİ, PELET, YAKITI, ARTIK, ÇİVRİL’DE.,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı