MİRYOKEFALON SAVAŞINA AİT BÜYÜK BULUŞ
Haber
09 Eylül 2020 - Çarşamba 21:13
 
MİRYOKEFALON SAVAŞINA AİT BÜYÜK BULUŞ
Çivril’de 1176 yılına ait olduğu düşünülen toplu ve büyük bir mezar bulundu.
Kültür Haberi
MİRYOKEFALON SAVAŞINA AİT BÜYÜK BULUŞ

Çivril’de Türklerin Anadolu yurt edinmelerini perçinlendiği Miryokefalon savaşı ile ilgili toplu bir mezar bulunduğu iddia edildi.

 

Özel bir televizyon kanalı için program yapan ve çekimler için Çivril’e gelen araştırmacı tarihçi Ümit Şıracı, savaşın geçtiği alanlarda yaptığı saha çalışmasının ardından Miryokefalon savaşı ile ilgili olduğunu düşündükleri bir toplu mezar bulduklarını açıkladı. Miryokefalon Savaşının geçtiği Çivril’de yaptığı iki günlük araştırma gezisi sonunda Belediye başkanı Niyazi Vural’ı makamında ziyaret eden Şıracı “savaşın Çivril’de olduğuna dair hiçbir şüphe kalmamıştır” dedi.

İki günlük saha araştırmasında Düzbel ve Kufi Boğazında incelemelerde bulunan Ümit Şıracı “Miryokefalon savaşının yapıldığı Çivril’de yaptığımız saha çalışmalarının sonucunda savaştan kaldığını düşündüğümüz toplu bir mezar bulduk bu bulgu ile savaşın yeri ile ilgili hiçbir şüphe kalmamıştır. İki gün süren çalışmalarda Özdemirci ve Düzbel mahallelerimizde incelemelerde bulunduk. Sonrasında Kufi boğazını geçtik ve savaşa dair ciddi bulgulara ulaştık. Bu bulguları önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız “Yollar ve İzler” belgeselimizde halkımızla paylaşacağız” dedi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Editör: Bülent Çakır
Etiketler: MİRYOKEFALON, SAVAŞINA, AİT, BÜYÜK, BULUŞ,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html