MİRYOKEFALON ÇİVRİL’DE OLMUŞTUR
Haber
17 Eylül 2020 - Perşembe 14:51
 
MİRYOKEFALON ÇİVRİL’DE OLMUŞTUR
Anadolu'nun tapusunun alındığı Miryokefalon savaşının 844’üncü yıl dönümü savaşın geçtiği Çivril Kufü boğazında kutlandı.
Gündem Haberi
MİRYOKEFALON ÇİVRİL’DE OLMUŞTUR

Bizans İmparatorluğu'na karşı 1176'da kazanılan Miryokefalon Zaferi, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesinin organize ettiği programla savaşın yaşandığı Küfü Boğazında kutlandı.

 

Miryokefalon Zaferi'nin 844'üncü yılı dolayısıyla Çivril’de kutlama programı düzenlendi. Küfü Boğazında düzenlenen kutlama programına Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Prof. Dr. Turgut Tok,  Prof. Dr. Hasan Kara,  Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Balık ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muharrem Kesik ile AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan Çivril Belediye başkanı Niyazi Vural, daire amirleri ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Kültür Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, İl Gençlik Spor Müdürü Ahmet İbanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, "Anadolu'nun kapılarının Türklere açıldığı 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Çivril’de gerçekleşen Miryokefalon savaşı ile bu süreç artık tamamlanmış ve Anadolu Türk toprağı olmuştur" dedi.

 

SAVAŞIN BAŞKA YERDE OLMA İHTİMALİ YOK

 

Miryokefalon Savaşı programında konuşan İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Muharrem Kesik Miryokefalon savaşının yapıldığı yerin kesinlikle Çivril olduğunu belirterek “iki yıldır yaptım saha çalışması sonucunda Miryokefalon savaşının Çivril’den başka bir yerde olma ihtimali kesinlikle yoktur. Savaş Küfü Boğazında yapılmıştır” dedi.

 

Konuşmaların ardından katılımcılar savaşın yaşandığı ve Bizans ordusunun Küfü Boğazına girdiği alanı atla gezdi. Atlı guruba Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı da eşlik etti.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: MİRYOKEFALON, ÇİVRİL’DE, OLMUŞTUR,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı