MEZAR TAŞLARI BİLE YOK
Haber
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 10:27
 
MEZAR TAŞLARI BİLE YOK
Çivril’de Kurutuluş savaşında Yunan askerleri tarafından katledilen 83 köylünün mezar taşlarının olmaması köylülerin tepkisini çekiyor.
Yaşam Haberi
MEZAR TAŞLARI BİLE YOK

Çivril’in Cabar mahallesinde bulunan mezarlıktaki Milli mücadele kahramanlarının mezarlıklarının durumu Cabar’lıları üzüyor. Yunan askerleri tarafından öldürülen 83 köylünün mezarının bulunduğu alanın şehitlik yapılmasını isteyen mahalle halkı “Yunanlıların öldürdüğü 83 kişinin mezar taşı bile yok” diyerek duruma tepki gösterdi.

 

Çivril’in Yunan askeri tarafından işgali sırasında baskına uğrayan ve 83 kişinin katledildiği Cabar mahallesinde bulunan Bileşe mezarlığının şehitlik olarak düzenlememesini ve mezarların yenilenmesini isteyen mahalle halkı “kurtuluş savaşında süngülenerek ya da yakılarak vurularak öldürülen 83 Cabar’lının yattığı mezarlık bakımsızlık ve ataletten içine girilmez durumda. Burada Milli mücadelede hayatını kaybetmiş 83 kişi yatıyor. Çivril’i ve ülkeyi canı pahasına koruyan insanların en azından mezarları yapılmalı bu bölge şehitlik olarak düzenlenmeli ve çocuklarımıza tarihimiz anlatılamalı” diyerek Bileşe mezarlığınında düzenleme yapılmasını istediler.

 

Köylü üzerine düşeni yapar

 

Mezarlığın şehitlik olarak düzenlenemesi konsuusnda köylünün üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu da belirten mahale sakinleri “bu mezarlıkta şehitler yatıyor. Çoğunun mezar taşı bile yok. dua etmeye gelsek yolu yok. Buranın düzenlenmesi için köy olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dediler.

 

Kurtuluş savaşı sırasında Yunan Askerleri tarafından öldürülen 83 köylünün mezarlarının olduğu Cabar mahallesindeki Bileşe mezarlığı bu yıl ilk defa yapıaln Milli Mücadele kahramanları anma törenlerinde gündeme gelmiş ve Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından şehitlik olarak düzenlenmesi gündeme gelmişti.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: MEZAR, TAŞLARI, BİLE, YOK,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı