MANDA SÜTÜ ÇİVRİL'İN EN ÖNEMLİ DEĞERİ
Haber
15 Eylül 2021 - Çarşamba 08:18
 
MANDA SÜTÜ ÇİVRİL'İN EN ÖNEMLİ DEĞERİ
Dünya ve Türk mutfağında büyük değere sahip manda sütü, Çivril’de Emircik mahallesinde üretiliyor. Mahallede bakılan son 64 manda, her gün merada otluyor. Sıcaktan bunalan mandalar oluşturulan gölette serinlerken yetiştiriciler Manda besiciliğinin desteklenmesini istiyor.
Gündem Haberi
MANDA SÜTÜ ÇİVRİL'İN EN ÖNEMLİ DEĞERİ

Bir zamanlar Bucak ve Emircik mahallelerinin en büyük geçim kaynaklarından biri olan manda yetiştiriciliği eski günlerine geri dönmek istiyor.

 

Emircik mahallesinde bakılan yaklaşık 70 manda ilçenin ve bölge halkının kaymak ve yoğurt ihtiyacını karşılıyor. İlçe pazarında satılan manda kaymağı alıcılardan büyük talep görürken manda sütünden yapılan yoğurtta sipariş üzerine alıcılar için hazırlanıyor. İçerik bakımından inek ve keçi sütünden daha besleyici olan manda sütü diğer sütlere oranla daha fazla fiyata satılıyor.

 

Çivril Belediyesi Manda Çiftliği için çiftlik kurdu

 

Ege bölgesinde sadece Çivril’de yetiştiriciliği yapılan manda, eski ihtişamlı günlerine geri dönmek istiyor. İçerik bakımından inek ve keçi sütüne göre daha çok kalsiyum ve protein barındıran manda sütü, son dönemlerde süt ürünleri piyasasında adından söz ettirirken Çivril’de de manda yetiştiriciliği ile ilgili girişimler başlatıldı.

 

Çivril’in tarımsal ve ekonomik değerlerinden biri olan manda süt, yoğurt ve kaymak üretimi için girişim başlatan Çivril Belediyesi, Manda çiftliğini tamamlamak üzere. Işıklı Yeniköy mahallesinde bulunan çiftlikte üretilecek manda sütü ve ürünlerinin Çivril kadın kooperatifi aracılığı ile pazarlanması planlanıyor.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: MANDA, SÜTÜ, ÇİVRİL'İN, EN, ÖNEMLİ, DEĞERİ,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html