KURAKLIK KUZUGÖBEĞİNİ DE ETKİLEDİ
Haber
27 Nisan 2021 - Salı 19:55
 
KURAKLIK KUZUGÖBEĞİNİ DE ETKİLEDİ
Bahar aylarının gelmesiyle çam ormanlarında yetişen Kuzugöbeğini bu yıl kuraklık vurdu.
Yaşam Haberi
KURAKLIK KUZUGÖBEĞİNİ DE ETKİLEDİ

Çivril’de her yıl ormanlarda kuzugöbeği toplayanlar bu yıl kuraklık nedeniyle dağlardan eli boş dönüyor.

Çivril’de Belence, Çapak, Kavakalanı ve Hacıkadirler yayla ve ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı kuraklık nedeniyle beklentileri boşa çıkardı.

Genellikle çam ağaçlarının altında tek tek veya küçük gruplar halinde kendiliğinden yetişen kuzugöbekleri yağışların az olması nedeniyle bulunmuyor. Az sayıda bulunan kuzugöbeklerinin boyutları da geçen yıllara göre daha küçük.

 

Kuzugöbeği toplayıcısı Savaş Temel, “yıllardır kuzugöbeği topluyorum. Bu yıl hava şartlarından, havanın soğuk olmasından kuzugöbeği olmadı. Olanlarda kuruyor. Kuzugöbeği tam olduğunda bir kişi günde bir iki kilogram toplayabilir. Geçen yıllarda yaş kuzugöbeğinin kilosu 200 – 250 lira arasında kurusu 1000 liraya satıldı. Bu yıl fazla yok o yüzden fiyatı şu demek yanlış ama duyduğumuza göre fiyatını 250 diyen var, 300 diyen var. Ama şuan kaç para bilmiyorum” dedi.

Bazı bölgelerde kuzugöbeği toplayarak geçimini sağlayanların olduğunu belirten Temel “Kuzugöbeği toplayarak geçimini sağlayanlar var. Yağmur yağsa kuzugöbeği çıksa bunu toplayarak geçim sağlanır. Yağmur yağarsa kuzugöbeği bir ay sürer bir ayda da yaşını toplayan satar kurutan kurusunu satar” dedi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: KURAKLIK, KUZUGÖBEĞİNİ, DE, ETKİLEDİ,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı