KURAKLIĞIN SEBEBİ ‘DOLU TOPU MU’?
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 06:52
 
KURAKLIĞIN SEBEBİ ‘DOLU TOPU MU’?
Çivril’de yaşanan kuraklığın sebebini dolu topuna bağlayan çiftçiler yetkililerden yardım istedi.
Yaşam Haberi
KURAKLIĞIN SEBEBİ ‘DOLU TOPU MU’?

Çivril Yavuzça çiftliği ve Karayahşilerde bulunan tarım firmalarının bahçesine kurulan ‘Dolu Topunun’ yağmur bulutlarını dağıttığını iddia eden çiftçiler Ziraat Odası ve İlçe Tarım müdürlüğünün konuya çözüm getirmesini istedi.

 

Kullanılması halinde yağmur bulutlarını dağıttığı iddia edilen Dolu Topu cihazlarının son bir haftadır kullanıldığını iddia eden Çivrilli çiftçiler duruma sosyal medyadan tepki gösterdi. Meteoroloji kaynaklarında Çivril’de sağanak yağış görünmesine rağmen yağmur yağmadığını belirten çiftçiler firmaların cihazları çalıştırdığını ve yağmur bulutlarının dağıldığını iddia etti.

 

Son iki sezondur sulama yapamayan ve umudunu yağışlara bağlayan çiftçiler, sağanak yağış uyarısına rağmen yağmayan yağmuru Karayahşiler mahallesi ve Yavuzça Çiftliğinde kurulu Dolu Toplarına bağladı. Yağmur bulutlarının belirmesinin ardından firmaların cihazları çalıştırdığını iddia eden üreticiler bulutların yağış öncesi cihaz vasıtasıyla dağıtıldığını iddia etti.

 

Çalıştırılması durumunda 10 kilometre çapındaki bulutları dağıttığı iddia edilen cihazlardan Çivril’de üç adet olduğunu belirten üreticiler Ziraat Odası ve İlçe Tarım müdürlüğünün konu ile ilgili bilgilendirme ve denetleme yapmasını istedi.  Çiftçiye yasak olmasına rağmen firmaların yeraltı sularını istediği gibi kullandığı için yağmur yağmasını istemediğini belirten çiftçiler “firmaların büyük su kuyuları var yer altından sulama yapıyorlar. Onun için yağmura ihtiyaçları yok. Onlar Doluya karşı kullanıyoruz diyorlar ancak yağmur içinde o cihazları kullanıyorlar. Yağmuru dağıtarak meyvelerde oluşacak leke ve zararların önüne geçiyorlar. Firmaları denetleyen yok. Hangi durumlarda kullandıklarını bilen yok. Yağmur bulutları toplandı mı riske girmiyorlar”

 

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: KURAKLIĞIN, SEBEBİ, ‘DOLU, TOPU, MU’?,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı