JET YAKITI 'KETENCİK OTU' İÇİN ÜRETİME GEÇTİ
Haber
03 Temmuz 2017 - Pazartesi 17:23
 
JET YAKITI 'KETENCİK OTU' İÇİN ÜRETİME GEÇTİ
Denizlili emlakçı Rıza Tanoğlu, bilimsel bir makalede okuduğu jet yakıtlarında ham madde olarak da kullanılan ketencik otunu Çivril'de yetiştirmeye başladı.
Ekonomi Haberi
JET YAKITI 'KETENCİK OTU' İÇİN ÜRETİME GEÇTİ

Kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılan bu bitkiden toplam 6-10 ton üretim yapmayı hedefleyen Tanoğlu, bu yıl ortalama 50 bin lira gelir bekliyor.

 

Denizli'de yaşayan Rıza Tanoğlu, Çivril’deki 20 dönüm arazisinde, jet yakıtının hammaddesi olarak da kullanılabilen ve Türkiye'de üretimi yapılmayan ketencik otu yetiştirmeye başladı. 6- 10 ton arasında hasat yapmayı öngördüğünü belirten Tanoğlu, "Kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılan bu bitkinin Türkiye'de yetişmediğini öğrendim. Gelişmiş ülkeler tarafından jet yakıtı olarak kullanıldığını okuyunca, neden bizim ülkemizde de yetişmesin diyerek üretime başladım" dedi.

 

Denizli'de yaşayan ve emlakçılık yapan 25 yaşındaki Rıza Tanoğlu, 2013 yılında okuduğu bilimsel bir makalenin ardından, jet yakıtlarında hammadde olarak da kullanılan 'Camelina Sativa' adlı bitkinin üretimine karar verdi. Türkçe, 'ketencik otu' olarak adlandırılan bitki için yazılmış 200 sayfalık tez ve raporları okuyan Tanoğlu, bu yıl mart ayında Özdemirci Mahallesi'ndeki 20 dönümlük arazisine ketencik otu ekimi yaptı. Tanoğlu, Türkiye'de üretimi yapılmayan, ancak daha önce deneme amaçlı ekilen bitkiyi arazisinde üreterek bu alanda öncü olduğunu belirtti.

 

YAĞ BİTKİSİ

 

Bitkinin 4 aylık kısa bir zaman diliminde hasat edilebildiği ve herhangi bir masrafının bulunmadığını kaydeden Tanoğlu, bitkinin Türkiye'de devlet eliyle araştırma amacıyla birkaç noktaya ekiminin yapıldığını, ancak çiftçi olarak ilk ekimi kendisinin yaptığını söyledi. Ketencik otunun bir yağ bitkisi olduğunu vurluyan Tanoğlu şöyle konuştu:

 

"Ülkemizde pek bilinmiyor. Önder çiftçi olarak ilk denemesini yapıyorum. Tohumunu elde etmekte oldukça zorlandım. Jet yakıtının ham maddelerinden birisi. Ayrıca dermatoloji, tıp ve gıda alanlarında kullanılabiliyor. Bu bitkinin Türkiye'de yetişmediğini öğrendim. Gelişmiş ülkeler tarafından jet yakıtı olarak kullanıldığını okuyunca, 'neden bizim ülkemizde de yetişmesin' diyerek üretime başladım."

 

ÇİFTÇİ DOSTU

 

Bitkinin Türkiye'de üretilmediği için bir piyasasının olmadığını belirten Tanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birçok ilaç ve kozmetik firmasıyla görüştüm. Hepsi almaya istekli. Onlar da ülkemizin geleceği için bu bitkinin önemli olduğunun farkında. Bu doğrultuda özel firmalardan teklifler alıyorum. İlk ekimi yaptığımız için dönüm başına 300- 500 kilo arası üretim bekliyorum. Toplam 6- 10 ton arası da hasat yapmayı hedefliyorum. Ülkemizde bitki üretilmediği için taban fiyatı yok. Firmalarla yaptığım görüşmeler dahilinde kilosu 2 lira ile 12 lira aralığında alım yapabileceklerini söylediler. Ülkemizde 4 milyon hektar alan nadasa bırakılıyor. 4 ay içerisinde ürün hasat edilebiliyor. Temmuzun ikinci haftası hasada başlayacağım. Masrafsız ve çiftçi dostu bir ürün. Bu yıl ortalama 50 bin lira gelir bekliyorum. Çiftçilere öneriyorum."

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: JET, YAKITI, 'KETENCİK, OTU', İÇİN, ÜRETİME, GEÇTİ,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı