ÇİVRİL’DE TARİHİ CAMİ AYAĞA KALKIYOR
Haber
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 21:38
 
ÇİVRİL’DE TARİHİ CAMİ AYAĞA KALKIYOR
Yıkılmak üzere olan tarihi Bayat cami için çalışma başlatıldı.
Kültür Haberi
ÇİVRİL’DE TARİHİ CAMİ AYAĞA KALKIYOR

Çivril’in Bayat mahallesinden bulunan tarihi cami için hazırlanan proje onaylandı. Denizli Valiliği tarafından Bayat Cami için 1 Milyon 232 Bin 047 lira ödenek ayrıldı.

 

Çivril’in Bayat Mahallesinde bulunan tarihi Bayat cami için Çivril Belediyesi tarafından hazırlanan proje kabul edildi. Osmanlı döneminden kalma olduğu belirlenen yaklaşık 150 yıllık cami Çivril Belediyesinin gayretleri ile yeniden ayağa kaldırılacak. Hazırlanan projenin Denizli Valiliği tarafından onaylandığını ve tamirat tadilat için gerekli ödeneğin aktarıldığını belirten Başkan Niyazi Vural “hazırladığımız projeler kabul edildi. Çivril’imize hayırlı olsun” dedi.

 

Başkan Vural açıklamasında uzun süredir atıl vaziyette duran ve orijinal süslemeleri yok olmaya başlayan Bayat Camisi ile geçen yıl kubbe alçıları ile sıvaları dökülen Işıklı cami için iki proje hazırladıklarını belirterek “Bayat ve Işıklı camilerimizin restorasyonu için sunmuş olduğumuz projeler Denizli Valiliğimiz tarafından kabul gördü ve ödenek aktarımı yapıldı. Çivril'imize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Denizli Valiliği tarafından Işıklı cami için 1.258.368,89 TL, Bayat Camii için 1.232.047,54 TL ödenek ayrıldı.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÇİVRİL’DE, TARİHİ, CAMİ, AYAĞA, KALKIYOR,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html