ÇİVRİL BÜYÜK ZAFERE HAZIRLANIYOR
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 21:57
 
ÇİVRİL BÜYÜK ZAFERE HAZIRLANIYOR
Çivril Belediyesi Miryokefalon zaferinin yıl dönümü için hazırlıklara başladı.
Gündem Haberi
ÇİVRİL BÜYÜK ZAFERE HAZIRLANIYOR

Miryokefalon zaferinin 845. Yıldönümü kutlamalarına hazırlanan Çivril belediyesi, önümüzdeki yıllarda Zafer’in tüm Türkiye’de kutlanması için çalışmalarına başladı.

 

Anadolu’nun Türk yurdu olduğunun tescillendiği Miryokefalon Savaşının 845. yılı bu sene farklı etkinliklerle kutlanacak. Zaferin kazanılmasından sonra Anadolu’nun tapusunun alındığını belirten başkan Niyazi Vural “Türk ve Anadolu tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Miryokefalon Zaferini önümüzdeki yıllarda tüm yurtta kutlanması için çalışmalara başladık dedi.

 

Anadolu’nun Selçuklu ordusu ile Bizans ordusunun Çivril ilçe sınırları içerisinde yaşanan büyük savaş sonrasında Türk yurdu olduğunu belirten başkan Vural Denizli ve Çivril’de yapılacak kutlama törenlerine tüm Denizli ve Çivrillileri davet etti.

 

Kutlamalar 16 Eylül Perşembe gün Şevkiye Özel Fen Lisesi konferans salonunda saat 14.30'da düzenlenecek ve İstanbul üniversitesi fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü hocalarından Prof. Dr. Muharrem Kesik ’in konuşmacı olarak katılacağı panel ile başlayacak.

 

Kutlama programının ikinci günü etkinlikleri 17 Eylül Cuma gün Denizli Delikliçınar Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayacak. Konuşma ve Halk oyunları gösterilerinin ardından Miryokefalon zafer ile ilgili resim sergisinin açılışı yapılacak.

 

Kutlamaların Çivril kısmı aynı gün öğleden sonra savaşın yapıldığı Kufi Boğazında Çivril Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan tören alanında başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayacak program yapılacak konuşmalardan sonra Cirit oyunları ve bisiklet turu ve Zafer yürüyüşü ile devam edecek.

 

Miryokefalon Zafer kutlamaları akşam Çivril Cumhuriyet meydanında düzenlenecek Fener Alayı ve Konser ile sona erecek.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÇİVRİL, BÜYÜK, ZAFERE, HAZIRLANIYOR,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html