BELEDİYEDEN YERLİ TOHUM ATAĞI
Haber
11 Aralık 2020 - Cuma 10:39
 
BELEDİYEDEN YERLİ TOHUM ATAĞI
Çivril Belediyesi yerli tohum üretip çiftçi ve üreticilere dağıtacak.
Gündem Haberi
BELEDİYEDEN YERLİ TOHUM ATAĞI

Çivril Belediyesi tarımın geliştirilmesi ve çiftçilerin milli tohuma yöneliminin arttırılması amacıyla yerli buğday tohumu ekerek üretimi yapmaya başladı. Koçak, Belence ve Çapak mahallelerinden toplanan yerli ‘Goca Buğday’ Kırmızı Buğday, Belediyenin tarlalarına ekildi.

 

Belediye Başkanı Niyazi Vural’ın önderliğinde ekilen Kırmızı Buğday tohumlarının hasattan sonra isteyen çiftçilere dağıtılacağı ve yerli ürün yetiştirilmesi teşvik edileceği belirtildi.

 

Çalışma ile ilgili olarak açıklama yapan ve bilgi veren Başkan Niyazi Vural günden güne yok olmaya yüz tutan yerli tohumlara yeniden hayat vererek koruma altına aldıklarını ifade etti. Başkan Vural; “ Artık gelecekte bu yerli tohumların olmayacağını düşündüğümüz için yeniden onlara hayat vermek istedik. Yerli tohum yok denecek kadar az kaldı. Çivril ve gelecek için ayakta tutmamız gerekiyor. İnşallah buğdayları hasat edip oradan elde ettiğimiz tohumları yine çiftçilerimize dağıtacağız. Çiftçiye desteği bu şekilde vereceğiz. Biz daha önce lavanta bahçesi oluşturduk. Bir arkadaşımız lavanta bahçesi oluşturmak istedi ama fidesi çok pahalı imiş. Bizde lavantalarımızdan koparalım çiftçilerimize destek amacıyla verelim. Biz her zaman çiftçilerimizin yanındayız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: BELEDİYEDEN, YERLİ, TOHUM, ATAĞI,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı