AY ÇEKİRDEĞİ İHRACATINDA ÜÇÜNCÜYÜZ
Haber
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 09:57
 
AY ÇEKİRDEĞİ İHRACATINDA ÜÇÜNCÜYÜZ
42 Milyon Dolarlık kuru yemiş ihracatında ay çekirdeği ilk sıralarda yer alıyor. 2019 yılında Denizli’den 21,4 Milyon dolarlık çekirdek ihraç edildi.
Gündem Haberi
AY ÇEKİRDEĞİ İHRACATINDA ÜÇÜNCÜYÜZ

2019 yılında 42 milyon USD değerinde kuruyemiş ihracatına imza atan Denizli’de leblebi ve ay çekirdeği sektörün önemli ürünlerinden. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 50’nin üzerinde ülkeye kuruyemiş ihracatı yaptıklarını söyleyerek leblebi ihracatında Türkiye 1.’si, ay çekirdeği ihracatında ise Türkiye 3.sü olduklarını belirtti.

 

Leblebide Hem Mutfakta Hem de İhracatta Öncüyüz

 

2019 yılında Denizli’den yapılan leblebi ihracatının 5,8 milyon USD olduğunu söyleyen DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, bu değerle Türkiye’nin toplam leblebi ihracatından Denizli olarak yüzde 45 pay aldıklarını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Denizli leblebisi uzun yıllardan bu yana ilimizde üretilen, özel bir kavurma işleminden geçirilerek usta eller tarafından lezzetini ve altın sarısı rengini yakalayan bir ürün. Önceki dönemlerde iç pazarda önemli bir yeri olan Denizli leblebisinin artık ihracatta da söz sahibi olduğunu görüyoruz.

 

Türkiye’nin 12,9 milyon USD’lik leblebi ihracatının 5,8 milyon USD’lik kısmı Denizli’den yapılıyor. Ulaştığımız bu ihracat rakamıyla ülkemizin en çok ihracat yapan şehri konumundayız ve Denizli leblebisini yaklaşık 40 ülkenin beğenisine sunuyoruz. Bilindiği gibi Denizli, ülkemizin leblebi üretiminin büyük bölümünü tek başına yapıyor. İhracatımızdaki başarıyı da göz önünde bulundurduğumuzda, leblebide işin sadece mutfak kısmında değil, ihracat kısmında da öncü olduğumuzu söyleyebiliriz.”

 

Ay Çekirdeği İhracatında Dikkat Çeken Artış

 

Ay çekirdeği ihracatına ilişkin veriler de paylaşan Başkan Memişoğlu, Denizli’den yaklaşık 30 ülkeye ay çekirdeği ihracatı yapıldığını ifade ederek, “2018 yılında 13,3 milyon USD olan ay çekirdeği ihracatımız, 2019 yılında 21,4 milyon USD’ye ulaştı. Artış oranının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu görüyoruz. Denizli’nin 42 milyon USD’lik toplam kuruyemiş ihracatının yarısından fazlasını ay çekirdeği oluşturuyor.” dedi.

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: AY, ÇEKİRDEĞİ, İHRACATINDA, ÜÇÜNCÜYÜZ,
Yorumlar
googlef2de222c4589ca27.html
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html