Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 21:21 Bu haber 2743 kez okundu
 
HERKESİ RAHATSIZ ETMİŞTİR. İSTİFA ETMELİDİR
CHP İlçe başkan vekili Bedri Ataş’tan Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaşa tepki.
Gündem Haberi
HERKESİ RAHATSIZ ETMİŞTİR. İSTİFA ETMELİDİR

CHP İlçe başkan vekili Bedri Ataş Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş’ın, okuduğu hutbe ile her kesimden insanı rahatsız ettiğini belirterek Erbaş’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

 

Başkan vekili Ataş yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılışında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından siyasi görüşü önemli olmaksızın bu topraklarda barış, hoşgörü, refah, birlik ve beraberlik içinde yaşamak isteyen herkesi rahatsız eden bir açıklama yapılmıştır. Ali Erbaş isim vermeden İstanbul’u işgalden kurtaran, ülkemizin bağımsızlığına götüren sürece önderlik yapan, TBMM’yi açarak ve arkasından devrimlerle bağımsız ve çağdaş bir ülke kurmak için emek harcayan ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e isim zikretmeden kendince lanet okumuştur.

 

Söz konusu açıklama Ali Erbaş’ın bulunduğu konumun önemini kavrayamadığını, görevinin gereklerine, İslam’a, Anadolu geleneklerine, Türk toplumuna ve ülkemize yabancılaştığını açıkça göstermekte, Ali Erbaş’ın Türk halkının değil ‘’Kurtuluş Savaşı’nı keşke Yunan kazansaydı.’’ düşüncesindeki çok küçük bir azınlıkla hareket eder hale geldiğinin göstergesidir.  Ülkemizin kurucusu hedef alınarak yapılan bu açıklama onun önderliğinde gerçekleştirilen ulusal kurtuluş ve kuruluş mücadelesine katılan şehitlerimize, gazilerimize ve devlet büyüklerimizi de hedef almakta ve yasalarımıza göre de suç teşkil etmektedir. Dolayısıyla Ali Erbaş’ın ifadeleri hiçbir şekilde hoşgörülemez, kabul edilemez.

 

Hal böyleyken Ali Erbaş’ın hem Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurumsal ve toplumsal saygınlığı hem de kendi onuru için istifa etmesi bu noktada verilecek en doğru karar olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: HERKESİ, RAHATSIZ, ETMİŞTİR., İSTİFA, ETMELİDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html